top of page

Yardım Merkezi

Siz Sordunuz, Biz Yanıtladık

Başaran Karavan olarak baştan sona kesintisiz ve keyifli bir deneyim yaşamanızı istiyoruz. Bu amaçla, şu ana kadar tarafımıza iletilen sorulardan derlediğimiz bir SSS listesi hazırladık. Listeyi inceleyin. Kafanızda yine de soru işaretleri kalırsa bize e-posta gönderin veya telefon edin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Traveling in a Campervan

İlk kez karavan sahibi olmak isteyenler için;
Karavan nedir? Hangi kriterlere bakmalıyım? Alırken nasıl bir yol izlemeliyim? Nereden, nasıl almalıyım?
gibi sorularınız için buyrun size yardımcı olmaya çalışalım…

Karavan nedir?

   ‘Karavan’ kelimesi Farsça ‘kervan’ kelimesinden türetilmiştir. Tekerlek üzerinde yürütülebilen mobil ev veya işyerini ifade eder.

Karavan; genellikle kamp, tatil gibi çağrışımlar yapsa da kullanımı motorlu taşıtların da öncesine dayanan, konforunuzun ön planda olduğu bir yaşam alanı ve hayatımızı kolaylaştıracak donanımlara sahip bir seyahat aracı veya mobil ev/ofis olarak tanımlanabilir.

Minimalist anlayışı, özgürlükçü ruhu ve sunduğu konforu ile birlikte günümüzde bir yaşam tarzına dönüştü. Ev konforunu taşıyan özellikleri onu dünya seyahatlerine çıkardı.

   Karavanlar ile birlikte ihtiyaca yönelik talepler ile gelişen, tarihi gezi rotaları, kamp ve karavan park alanlarını içeren bir sektör oluştu. Bu hızlı gelişim süreci sonucunda karavan kulüpleri, karavan konaklama tesisleri kuruldu. Böylece karavan yalnızca bir ulaşım aracı olmaktan çıkarak toplumları sosyo kültürel ve ekonomik yönden etkileyerek insanların hayata bakış açılarını şekillendirdi. Bugün sayıları giderek artan karavan severler bu tesisler aracılığıyla etkileşim kurarak sosyalleşebiliyor.

İlk kez karavan alacakların en temel sorusu hangi tip karavan daha iyidir, çekme karavan mı motokaravan mı?

Karavan türü seçimini tatil tercihinize, gezi türlerinize, araç kullanma alışkanlıklarınıza, seyahat edecek kişi sayısına ve bütçenize göre yapmalısınız. Yoksa çekme karavan ya da motokaravan daha iyidir diye bir şey yoktur. Her iki tip karavanın da birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Her iki tip karavanında kendi alt kategorileri vardır.

Çekme karavan

   Özel üretilmiş bir treyler şasisi üzerine giydirilmiş aluminyum/kompozit veya CTP malzemeden imal edilen, başka bir araç tarafından çekilen ve bağlandığı araçla birlikte hareket eden, hacimde avantaj, manevrada ciddi dezavantaj sunan karavan tipidir.

   Özel aracınız aldığınız karavanı çekebilecek güçte olmalı. Aracınıza uygun çeki demiri taktırıp, elektrik tesisatını çektirip, ruhsata işletmeniz gerekir.

   Yolculuk sırasında çekme karavan içerisinde yolculuk edilemez. Kazalara karşı (arkadan, yandan darbe alma ve sair) motokaravanlara göre çok daha dayanıksızdır.

   Genel olarak uzun süreli konaklamalarda çekme karavan daha avantajlıdır. Size sunduğu en büyük konfor, çevre gezintileri ve alışveriş için çekici aracınızı serbestçe kullanabilmenizdir, karavanı bırakıp özgürce gezebilirsiniz. Büyük boy çekme karavanlar motokaravanlara göre daha geniş iç hacim sağlar, geniş aileler için daha uygundur. Birçok motokaravana göre alçak olduğundan inip binmesi daha pratiktir. Montaj kolaylığı sebebiyle çoğu çekme karavanda destek/denge ayağı bulunur ve karavanı teraziye almak oldukça kolaydır ve karavanın sallanmasını engeller; bu aynı zamanda kışlama esnasında lastiklere binen yükü de alır. Maliyeti aynı özelliklerde bir motokaravana kıyasla oldukça düşüktür.

   Dezavantajları;

   Kısa seyahatler, hafta sonu gezileri için pratik değildir. Karavanı yola hazırlamak belli bir süre alır. Konaklama için kurulumu da motoravana göre daha uzundur. Eğer mover yoksa ve arazi engebeli ve meyilli ise boştaki karavanı park etmek büyük güç gerektirir, itmek için bazen iki kişiden fazla olmanız lazım. Uzun yolda sürüş motokaravana kıyasla çok keyifli değildir. Orta ve büyük çekme karavanların katar uzunluğu çok fazladır, şehir içinde dar sokak ve caddelerde ilerlemek ve park etmek zordur. Manevra yapmak çok zordur, hele ki karavan üzerinde telsiz geri görüş kamerası yoksa. Bir tırın manevrası bile çekme karavandan daha kolaydır. Çünkü tır, römorku sırtında taşır, araba kuyruğunda taşır; o yüzden çekme karavan geri manevrada direksiyon hareketlerine karşı daha hassastır. Zaruri haller dışında geri manevra yerine U dönüşünü tercih edin. Büyükşehirlerde yoğun nüfus bölgelerinde yaşıyor ve kışlama için uygun park yeriniz yoksa, cadde ve sokağa bırakacaksanız zaten hiç çekme karavan düşünmeyin bile.

Motokaravan

   Hızlı rotalar, hafta sonu gezileri için idealdir. Seyahat hazırlığı yoktur, el frenini indirip gaza basmanız yeterli. Hareket için başka bir taşıta ihtiyaç duymayan, kendi motoruna sahip olan karavanlardır. Kurulum gerektirmediği için kısa süreli konaklamalar vakit kaybına yol açmaz. Uzun yolda sürüş çekme karavana göre daha rahattır. Şehir içi trafiğinde çekme karavan kadar problem yaratmaz, manevra kabiliyeti sayesinde dik rampalar dönülmesi zor yollar, veya gittiğiniz herhangi zorlayıcı yolda zorlanmadan yolunuza devam edersiniz. Şebekenin olmadığı durumlarda araç kliması ile karavanı serinletebilirsiniz.

   Minibüsün içerisinin dönüştürülmesi veya aracın arkasına monte edilmiş bir gövde ile birlikte oluşturulan 2 tip modelden bahsedebiliriz. Bunlar “Semientegre (yarı entegre)” ve “Camper” dediğimiz modellerdir. Aracın ağırlığı 3500kg ise B sınıfı ehliyet ile kullanılır. 3500kg üzeri araçlarda yurtdışı gezileri için E sınıfı ehliyete ihtiyaç vardır.

   Semientegre model karavanlar; kamyon tipi araçlar üzerine, dışarıda hazırlanan arka kabinin araca entegre edilmesiyle oluşur. En büyük avantajı dış kabuğun iyi bir yalıtıma ve geniş iç hacme sahip olmasıdır. Bu da sizin yaşam konforunuzu arttıran bir özelliktir. Uzun süreli karavan kullanımları için bu modeller tercih edilebilir.

   Camper model karavanlar; minibüs tipi araçların karavana dönüştürülmesi ile olur. İnsan sağlığına uygun iyi bir yalıtım malzemesi ile yalıtım sağlanması gerektirir.

   Dezavantajları;

   Uzun süreli konaklamalarda çekme karavan kadar konforlu değildir. Muadili çekme karavana göre daha dar iç hacmi vardır. Konaklama sırasında çevreyi gezmek ve alışveriş için yanınızda bisiklet, motosiklet, elektrikli scooter gibi araçlar taşımanız gerekir.   

Roadtrip
Hangi kriterlere bakmalıyım? Alırken nasıl bir yol izlemeliyim? Nereden, nasıl almalıyım?
Hangi kriterlere göre karavan almalıyım?

   Size en uygun olan karavanı bulmak için avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirmelisiniz. Bunun için karavan alma planları yapanların kendilerine sormaları gereken sorular önem sırasıyla şöyle olmalıdır:

- Karavanda ne kadar zaman geçirebilirim?
- Karavan ile ne yapmak istiyorum/beklentim nedir?
- Karavan hayatıma kaç kişi dahil?
- Bütçem nedir?

   Bu sorulara verdiğiniz cevaplar, karavan almaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, ihtiyacınız var ise hangi tipi almanız gerektiğinin yanıtını net olarak verecektir.

 

Karavanda ne kadar zaman geçirebilirim?

·       Bir karavanda, karavanın donanım ve hacmine göre 12 ayın tamamı sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

·       Yıllık izinlerinizde uzun dönemli tatil yapabilir, h.sonları yakın yerlere kısa tatiller planlayabilirsiniz.

·       Home office çalışıyorsanız doğada istediğiniz yeri ofise çevirebilirsiniz.

·       Emekliyseniz uzun vadede istediğiniz lokasyonları gezerek yaşam alanınızı da yanınızda götürebilirsiniz.

·       Avrupa turu planlayabilir, görmediğiniz ya da sevdiğiniz ülkeleri gezmeyi planlayabilirsiniz. Bunun için büyük bir karavana ihtiyacınız olacaktır.

   Karavanda geçirmek istediğiniz veya ayırabileceğiniz zamana göre seçeceğiniz karavan tipi ve boyutları ortaya çıkacaktır.

Önemli bir soru da, karavanı kullanmadığınız dönemlerde park edebileceğiniz güvenli bir park alanınız var mı?


Karavan ile ne yapmak istiyorum/beklentim nedir?

   Yine yukarıdaki sorunun bazı cevapları bu soruya da yanıt verecektir. Karavanda kısa süreli mi yoksa sürekli bir yaşam mı sürdürmek istiyorsunuz? Yoksa günübirlik veya hafta sonu kullanımını mı tercih ediyorsunuz? Kullanmak istediğiniz zaman yaz tatilleri mi? Yoksa kış tatili de buna dahil mi?

   Bu sorular da az çok karavanınızın donanımını şekillendirecektir.

 

Karavan hayatıma kaç kişi dahil?

   Karavan kullanımı tek kişi/iki kişinin de tercih edebileceği, ya da aile olarak kullanımda da tercih edilen bir üründür. Tek başınıza kullanımda küçük bir karavan yeterli olacaktır. Ama arkadaşlarımda dahil olabilir diyorsanız tercihen daha büyük karavanları seçebilirsiniz.

   Ailelerin tercihi büyük karavanlardan yana olmalıdır. Çocuklar var ise yine herkesin rahat edebileceği büyük ebatlarda ve çocukların da emniyetli yolculuk yapabilecekleri bir karavan tercih edilmelidir. Çekme karavanlarda karavan içinde gitmedikleri için sorun teşkil etmez fakat moto karavanlarda güvenlik açısından emniyet kemerli koltuklar tercih edilmelidir.

   Karavanda yaşayacak kişi sayısına göre karavan ebatlarınızı seçebilirsiniz.

 

Bütçem nedir?

   Buradaki bütçe kavramından anlaşılması gereken, sadece karavanın maliyeti "değildir". Karavanın maliyeti elbette bütçe içerisindedir ancak, yine aynı bütçe planlamasına katılması gereken noktalar özetle şunlardır:

* yıllık bakım giderleri
* yıllık vergi/kasko giderleri
* yıllık otopark giderleri
* fırsat maliyeti (karavan yerine otel/pansiyonda geçirdiğinizde arada kalacak fark)
* yedek parça maliyetleri (karavanda kullanılan hemen tüm donanım standart ev elektroniğinden farklıdır ve maliyetlidir)

 

Çekme karavan mı? Moto Karavan mı? Artılar ve Eksiler

   Arz talep doğrultusunda bütçenize en uygun karavanı seçmenizde fayda var. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Çekme Karavan:

+ hacim
+ çeken aracın serbest kalabilmesi, aracın günlük hayatta kullanılabilmesi
- sürüş konforu
- hırsızlık riski
- çekmek için bir araca ihtiyaç duyması
- manevra zorluğu

Motokaravan/Semientegre Karavan:

+ hacim

+ sürüş konforu
+ hırsızlık riskinin daha düşük olması
+ manevra kolaylığı
+ ek bir araca ihtiyaç duymaması
+ taşıma kapasitesi (ağırlık)
- aracın günlük yaşama uygun olmaması, kullanılamaması
- 3500 kilo üzerinde farklı sınıf ehliyet gerektirmesi

 

Nereden/kimden/hangi firmadan alınmalı?

   Dikkat edilmesi gereken en önemli konu aldığınız yerin satın alımdan sonra muhatap bulabileceğiniz bir "firma" olması (yani merdiven altı olarak tabir edilen üreticilerin imalatı olmaması), tüm teknik çizim ve projelerin sağlıklı şekilde hazırlanmış ve net şekilde anlatılıp teslim edebiliyor olması, yapımda ve iç donanımda kaliteli ürünler kullanılmış olması gerektiğidir. Satın alındıktan sonra yıllık servis hizmeti almanız da önemli bir konudur. Tüm ekipmanların kontrol edilmesi, sorunlu yerlerin elden geçirilmesi karavanı uzun vadede daha güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar ve konforunuzu arttırır.

 

Üreticinin, garanti belgeleri, yönetmelik/şartnamelere uygunluk sağlaması ve bunları belgelendirebilmesi gerekmektedir.

Karavan imalatı, teknik alt yapı ve uygulamalar konusunda tecrübe sahibi olması gerekmektedir.

RV-Park

KARAVANDA YAŞAMAYI DÜŞÜNENLERE TAVSİYELER;

 • Enerji ihtiyacınızı doğru kullanmayı öğrenmeniz ve karavanınızda iyi enerji üretiyor olmanız gerekiyor.

 • Güneş panelleriniz ve bir o kadar önemli olan akülerinizdir. Mümkünse karavanınızda 220V kullanımını en aza indirin. Mutlaka araç çalışırken aküleriniz şarj edebilir olsun.

 • Uzun süreli kamp dışı alanlarda konaklayacaksanız, özellikle kışın küçük bir jeneratörünüz mutlaka olmalı. Su konusunda pek sıkıntı çekmezsiniz ama enerji bazen yetmiyor.

 • Karavandaki en tehlikeli konu yangındır. Yangın tüpünüz mutlaka olsun. Kablolarınız mutlaka H.Free kablo olmalı.

 • Karavandaki dikkat edilmesi gerekenlerden biri karavanı çektiğiniz yerdeki eğimdir. Su terazisini bilmelisiniz.

 • Karavanda sürekli yaşayacaksanız ısınma konusunda en güzeli dizel yakıttır. 1 litre yakıtla en az 4 saat ısınırsınız, yalıtımınız iyiyse bir gün bile yeterli olacaktır. Lpg'ye aldanmayın, karavanda lpg ile ısınmanın maliyeti dizelden fazladır.

 • Mutlaka duman, gaz, karbonmonoksit dedektörünüz olsun.

 • Alet tutmayı, tamirat yapmayı ve kesinlikle planlı olmayı bilmeniz gerekiyor.

 • Yemek yapmayı bilmelisiniz.

 • Titiz bir insansanız çamaşır ve yıkama konusunda ciddi sorun yaşayabilirsiniz.

 • Yalnızlık korkunuz olmamalı bazen öyle ıssızlığın ortasında kalıyorsunuz.

 • En çok karavanın içine bakabilir miyim sorusundan beziyorsunuz. Lütfen karavanda yaşayan insanlara bu taleple gitmeyin. Karavanlar insanların evleridir, özel yaşam alanlarıdır.

 • Kesinlikle gideceğiniz yerleri önceden araştırın. Rotanızı belirleyip haritalardan, sosyal medyadan destek alabilirsiniz…

 • Aracın kendisi sizi bir yerden bir yere götürmek içindir. Karavan kısmı ise yaşamanız için. Araç ne olursa olsun ikisine de ayrı ayrı bakmayı bilmelisiniz.

 • Günümüzde pazarlama amacı ile yapılan karavanlar sizi mutlu etmez. İhtiyaçlarınızı iyi belirlemeli ve mümkünse karavanı ona göre seçmelisiniz.

bottom of page